Jakie obciążenie na domową siłownię wybrać?

| 0 Komentarzy
Obciążenie żeliwne, bitumiczne czy olimpijskie. Sprawdź, co najlepiej sprawdzi się do domowej siłowni.

Dobre obciążenie na siłownię, którą planujemy stworzyć w naszym domu, to podstawa! Warto nabyć takie, aby było dostosowane dokładnie do posiadanego gryfu. Obciążenie olimpijskie, a może żeliwne? Jakie wybrać? Tego dowiesz się z artykułu.

Obciążenie na siłownie – jakie ciężary wyróżniamy?

Chcesz stworzyć domową siłownię, ale nie masz pojęcia jak się do tego zabrać? Obciążenie na domową siłownię może przysporzyć kłopotu przy wyborze. Odwiedzając stacjonarne miejsca, możemy się natknąć na różne obciążenia na siłowni. Głównie wyróżniamy trzy różne rodzaje, które warto przemyśleć, jeśli pragniemy skompletować swoją prywatną, domową siłownię. Obciążenie może być żeliwne, olimpijskie, a także bitumiczne. Każde z nich ma swoje wady, jak i zalety. Co warto dodać, do ciężarów należy odpowiednio dobrać gryf, aby zagwarantować sobie bezpieczny i efektywny trening.

Obciążenie żeliwne – najważniejsze informacje

Na co zwrócić uwagę przed wyborem obciążenia żeliwnego? Przede wszystkim, to najtrwalszy wybór, ponieważ talerze wykonane z tego materiału są niemal niezniszczalne i możemy być pewni, że to inwestycja na bardzo długie lata. Jakby tego było mało, obciążenie żeliwne ma to do siebie, że jest stosunkowo małe, ponieważ metal jest ciężki sam w sobie, a zatem takie rozwiązanie może być dobre, gdy nie posiadamy wiele miejsca w domowej siłowni.

Dodatkowo, obciążenie żeliwne wygląda profesjonalnie, tak jak zresztą jest wykonane. Z pewnością ten typ ciężarów będzie prezentował się najlepiej ze wszystkich pozostałych alternatyw. Warto jednak zwrócić uwagę, że obciążenie na siłownię często obija się np. o podłogę. Wybierając żeliwne talerze istnieje większa szansa, że możemy coś uszkodzić, gdy np. odłożymy zbyt szybko i mocno sztangę z ciężarem.

Jaki gryf do ćwiczeń wybrać?

Do tego typu obciążenia na siłownię nada się każdy gryf, niezależnie czy jest on prosty lub łamany. Przy wyborze sztangi do ćwiczeń powinniśmy się kierować obecnością gwintu, na który nakręcimy specjalną nakrętkę zabezpieczającą. Obciążenie żeliwne może w łatwy sposób się ześlizgnąć, jeśli nie dokręcimy ich solidnie na gryfie. Tego typu sztanga może być także wykorzystywana przy obciążeniu bitumicznym.

Obciążenie olimpijskie – najważniejsze informacje

Jeśli zadajesz sobie pytanie: jakie obciążenie na siłownie wybrać? To warto się pochylić nad tym typem ciężarów, ponieważ może to być najlepsze rozwiązanie do Twojej domowej siłowni. Obciążenie olimpijskie jest wykonane w taki sposób, aby uchronić naszą podłogę przed obiciem lub porysowaniem. Talerze są zabezpieczone grubą warstwą gumy, która amortyzuje ewentualny upadek ciężaru. Warto dodać, że obciążenie olimpijskie jest bardzo dobrze wykonane, ponieważ pod gumą zazwyczaj znajduje się żeliwny talerz.

Co wyróżnia ten typ ciężarów? Obciążenia posiadają metalowy tunel, na który nasadza się gryf. Dzięki zastosowaniu tego typu rozwiązania, zakładanie nowych ciężarów odbywa się wygodnie i szybko. Co więcej, takie talerze są antypoślizgowe, a zatem bardziej bezpieczne od pozostałych obciążeń. Warto rozważyć te ciężary, jeśli myślimy o domowej siłowni.

Sztanga do ćwiczeń – jaką wybrać?

Obciążenie olimpijskie wymaga sztangi do ćwiczeń, która ma miejsce dostosowane pod tego typu talerze. Gryf, jaki możemy dobrać do obciążeń olimpijskich, może być oczywiście prosty lub łamany. Ciekawym rozwiązaniem w przypadku wyboru takiej sztangi do ćwiczeń, jest obecność zabezpieczeń motylkowych do ciężarów. Dzięki nim w szybki sposób uzupełnisz obciążenie bez potrzeby zakręcania nakrętek (tak jak jest w przypadku żeliwnych talerzy).

Obciążenia bitumiczne – czy warto?

Obciążenie na siłownię może być tanie! Właśnie takie są obciążenia bitumiczne, charakteryzujące się najniższym kosztem zakupu wśród pozostałych. Talerze pokryte są warstwą tworzywa sztucznego, natomiast w środku wypełnione są masą bitumiczną. Czy warto wybrać tego typu ciężary? Tak, głównie ze względu na cenę.

Warto podkreślić estetyczny wygląd tych talerzy do ćwiczeń. Minusem obciążenia bitumicznego jest przede wszystkim rozmiar, a także mniejsza trwałość względem pozostałych ciężarów. Sztanga do ćwiczeń, jaką możemy wybrać do tego typu obciążenia, jest taka sama, jak do obciążeń żeliwnych – czyli z gwintem z nakrętkami.

5,0
2 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 00:49
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.